
Dunje – porijeklo i ljekovitost zlatnožutog voća
Dunje su zdravo i korisno voće koje svoje korijene vuče iz jugozapadne Azije. U nekim istraživanjima možete pročitati da su dunje bile zabranjeno voće a ne jabuke, kako se tvrdi.
Takođe se smatraju voćem mladenaca te se u nekim sredinama i danas daju mladencima za dug i sretan brak. Predstavljaju simbol plodnosti čime se potkrepljuje prethodni navod.
Da li ste znali da naziv za marmeladu potječe od portugalske riječi za dunju – marmeleiro?! Prve marmelade su se pravile od dunja a kasnije je isti naziv usvojen i za namaze od drugog voća.
Dunja svojim mirisom razgaljuje dušu i veže za sebe mnoge uspomene. Često ste je mogli vidjeti na ormarima kako postojano stoji duboko u zimu a svojom bojom obasjava prostoriju kao najsjajnije sunce. Najljepši prirodni osvježivač zraka.
Opjevana je u pjesmama, o njoj se pisalo i piše.
Dunje spadaju u niskokalorično voće sa visokom koncentarcijom dijetalnih vlakana te kao takve su pogodne za dijetalnu ishranu u procesu mršavljenja. Plod dunje obiluje vitaminima i mineralima. Sadrže vitamin C, vitamine B kompleksa tiamin, riboflavin i piridoksin te minerale bakar, željezo, kalij i magnezij. Smatra se da su sjemenke dunje bogate vitaminom B17, jednim od najljekovitijih prirodnih lijekova protiv raka.
Takođe se preporučuje svakodnevna konzumacija dunja i kod slijedećih stanja:
- smiruje proljev
- pomlađuje i hidratizira kožu
- koristi se protiv akni
- pomaže kod bolesti jetre i očiju
- djelotvorna kod anemije
- korisna kod bolesti crijeva i želuca
- smanjuje stres i nesanicu

Čaj od ploda dunje
Ovaj čaj blagotvorno djeluje na disajne tegobe, smiruje kašalj, promuklost i ublažava simptome bronhitisa.
Priprema: Operite, očistite i presjecite plod na četiri dijela. Odstranite sjemenke i tvrdi dio oko njih, a mesnati dio isjecite na listiće i odmah ih stavite u litar vode, da ne bi promijenile boju. Lagano kuhajte od 15 do 20 minuta, a zatim ostavite da se ohladi. Procijedite ga i pijte u gutljajima tokom cijelog dana.