
Kana (henna) – lijek iz prirode za vaše vlasište
Kana (henna) je korištena hiljadama godina kao prirodno sredstvo za bojanje kose, ali i za njenu njegu. Ovaj drevni biljni prah ima bogatu povijest, počevši od drevnog Egipta, gdje su je koristile kraljice poput Kleopatre.
Danas je postala popularna širom svijeta kao prirodna alternativa sintetičkim bojama za kosu. U ovom tekstu ćemo istražiti sve prednosti, različite vrste, te detaljan način korištenja kane za postizanje željenih rezultata.
Sastav
Kana dolazi iz biljke Lawsonia inermis, čiji se listovi beru, suše i melju u fini prah. Ovaj prah sadrži prirodni pigment, lawsone, koji se veže za keratin u kosi, pružajući dugotrajan efekat bojanja. Ovisno o izvoru i pripremi, kana može proizvesti nijanse od blago crvenkastih tonova do bogatih smeđih ili tamnih nijansi, kada se kombinuje s drugim biljnim prahovima poput indiga ili amle.
Kako se nanosi kana i koji su koraci za dobar rezultat, pogledajte OVDJE.
Povijest i tradicionalna upotreba
Tradicionalno se koristi u zemljama poput Indije, Egipta, Maroka i Irana. U mnogim kulturama, kana nije samo boja, već simbol rituala i posebnih događaja, poput vjenčanja, gdje se nanosi na kosu i kožu kao simbol sreće i zdravlja.
U drevnom Egiptu je korištena za bojanje kose i noktiju, ali i kao tretman za poboljšanje zdravlja vlasišta. Egipatski faraoni su je koristili za očuvanje kose nakon smrti. U indijskoj kulturi je neizostavni dio mnogih ceremonija, posebno svadbene ceremonije Mehendi, gdje se na nevjestinim rukama i nogama oslikavaju detaljni obrasci.
Vrste
Kada govorimo o kani, važno je napomenuti da postoji nekoliko različitih vrsta, a svaka ima svoje specifične karakteristike:
- Prirodna kana – Ovo je čista, 100% prirodna henna koja daje crvenkaste ili bakrene nijanse. Najčešće je korištena i najzdravija opcija za kosu.
- Crna kana (indigo) – Ova vrsta zapravo nije čista henna, već kombinacija kane i indiga. Indigo je druga biljka koja daje tamnoplavu ili crnu boju, a kada se pomiješa s kanom, stvara tamnije nijanse, od smeđe do crne.
- Neutralna kana (Cassia obovata) – Neutralna ne daje boju, već se koristi za njegu kose. Poboljšava teksturu kose, daje sjaj i pomaže u tretiranju problema s vlasištem poput peruti ili svraba.
- Boje kane s aditivima – U prodaji se mogu naći i kane koje su obogaćene kemikalijama ili sintetičkim bojama. Ove vrste treba izbjegavati ako tražite potpuno prirodno rješenje, jer mogu sadržavati štetne sastojke koji iritiraju kožu.
Zdravstvene prednosti
Osim što je prirodno sredstvo za bojanje, kana nudi niz zdravstvenih prednosti za kosu i vlasište:
- Prirodno kondicioniranje – Djeluje kao prirodni regenerator. Njeni hranjivi sastojci omekšavaju kosu, dajući joj volumen i sjaj.
- Jačanje kose – Redovnom upotrebom kosa postaje gušća i jača jer kana formira zaštitni sloj na vlasi, smanjujući lomljenje i pucanje.
- Balansiranje pH vrijednosti – Pomaže u balansiranju prirodnog pH vlasišta, što doprinosi smanjenju masnoće i iritacije vlasišta.
- Prirodni antiseptik – Ima antibakterijska i antifungalna svojstva, što pomaže u borbi protiv infekcija vlasišta i peruti.
- Održavanje prirodne boje – Za one koji ne žele drastične promjene, kana može osnažiti prirodnu boju kose i dodati sjaj, dok je istovremeno čini zdravijom.
Tipovi kose
Rezultati bojenja kanom ovise o tipu kose, njenoj strukturi i boji. Na svjetlijoj kosi može dati intenzivne crvenkaste ili narančaste tonove, dok na tamnijoj kosi daje suptilne bakrene nijanse.
Ako imate sijedu kosu, kana će pružiti narančasto-crvenkaste nijanse, ali kombinacijom s indigo prahom možete postići bogatije smeđe ili crne tonove. Također, upotreba kane može biti posebno korisna za kosu sklonu oštećenjima, jer djeluje poput zaštitnog sloja koji jača dlaku.
Kako pojačati efekte kane?
Za one koji žele eksperimentirati s bojama i postizati različite nijanse, kana se može kombinirati s drugim prirodnim sastojcima:
- Limunov sok – Dodavanje limunovog soka u smjesu može pomoći u postizanju svjetlijih i intenzivnijih boja, jer kiseline u limunu pomažu oslobađanju pigmenata iz kane.
- Kafa ili crni čaj – Ove namirnice možete dodati ako želite postići tamnije smeđe nijanse.
- Jabukovo sirće – Koristi se za pojačavanje sjaja kose i učvršćivanje boje.
- Amla – Ovaj prah pomaže u postizanju tamnijih tonova, a također dodaje volumen i sjaj kosi.
Skladištenje
Kana mora biti svježa da bi bila učinkovita. Najbolje ju je čuvati na hladnom, suhom mjestu, u hermetički zatvorenim posudama. Ako imate već pripremljenu smjesu kane, možete je čuvati u zamrzivaču i koristiti je kasnije.
Nedostaci
Iako kana ima mnoge prednosti, postoje i neki nedostaci koje treba uzeti u obzir:
- Boja je dugotrajna – Kana nije lako uklonjiva s kose. Ako želite promijeniti boju, možda ćete morati čekati da kosa izraste, jer hemijske boje ne djeluju uvijek dobro preko kane.
- Trajanje procesa – Nanošenje smjese može biti dugotrajan proces. Smjesu treba pripremiti, nanijeti i ostaviti da djeluje nekoliko sati, što zahtijeva vrijeme i strpljenje.
- Miris – Henna ima specifičan biljni miris koji nije uvijek ugodan svima. Dodavanje esencijalnih ulja može pomoći u smanjenju intenziteta mirisa.
Kana je savršen izbor za sve koji traže prirodnu alternativu hemijskim bojama za kosu. Nudi brojne prednosti za zdravlje kose, čini je jačom, sjajnijom i mekšom, a istovremeno pruža predivne prirodne nijanse. Bilo da se odlučite za klasične crvenkaste tonove ili eksperimentirate s tamnijim nijansama, svakako će vam omogućiti da na zdrav način postignete željeni izgled. Priroda nudi najbolje rješenje za njegu kose – probajte kanu i uživajte u njenim blagodatima!
Subscribe na kanal OVDJE.