
Klice – Mikrohranjive bombe u vašoj ishrani
Klice su mikrohranjive bombe u vašoj ishrani. U potrazi za svježim i izuzetno hranljivim dodacima svojoj ishrani ne tražite dalje od klica! Ova malena čuda prirode su pravo bogatstvo vitamina, minerala i fitonutrijenata. U ovom blogu, istražujemo svijet klica i razloge zašto bi trebalo da ih uvrstite u svoj jelovnik.
Šta su klice i zašto su tako posebne?
Klice su mlade, tek proklijale biljke koje se razvijaju iz sjemena. One se često koriste u kulinarstvu kao dodatak jelima zbog svoje hrskave teksture i blagog ukusa. Međutim, ono što ih čini zaista posebnim jeste njihov nevjerovatan sadržaj hranljivih materija.
Nutritivna koncentracija
Klice su prava mikrohranjiva bomba. Kada biljka klija, njen sadržaj vitamina, minerala i enzima se dramatično povećava kako bi podržala rast nove biljke. To znači da su klice izuzetno koncentrisane u hranjivim sastojcima kao što su vitamin C, vitamin K, folna kiselina, vlakna i proteini.
Laka probavljivost
Jedna od prednosti konzumiranja klica je njihova laka probavljivost. S obzirom na to da su mlade biljke u fazi rasta, njihove ćelije sadrže manje tvrdih vlakana i enzimi potrebni za razgradnju hrane su veoma prisutni. To olakšava tijelu apsorpciju hranljivih materija.
Antioksidativna zaštita
Klice su često povezane sa visokim sadržajem antioksidanata. Antioksidanti su ključni u borbi protiv oksidativnog stresa i slobodnih radikala u tijelu, čime se smanjuje rizik od hroničnih bolesti i starenja organizma.
Kako uključiti klice u ishranu
Postoji mnogo načina na koje možete uključiti klice u svoju ishranu:
Dodaci salatama: Dodajte klice raznih biljaka kao ukusan i hranljiv dodatak salatama.
Sendviči i wrapovi: Stavite klice u sendviče ili wrapove kako biste dodali hrskavu teksturu i dodatne hranjive materije.
Smoothie dodatak: Dodajte nekoliko klica u vaš omiljeni smoothie kako biste unapredili njegovu hranljivu vrijednost.
Ukusni topper: Klice se mogu koristiti kao “topping” za razna jela, kao što su čorbe ili pirinač.
Klice su pravo čudo prirode koje nam pruža bogatstvo hranjivih materija u malom pakovanju. Njihova laka probavljivost, visok sadržaj vitamina, minerala i antioksidanata čine ih izuzetno korisnim za unaprijeđenje opšteg zdravlja. Dodavanjem klica svojoj ishrani, ne samo da ćete dodati raznovrsnost i ukus vašim obrocima, već ćete i pružiti svom tijelu ono što mu je potrebno da blista punim sjajem.
Napomena: Prije nego što uvedete nove sastojke u svoju ishranu, uvijek je preporučljivo da se posavjetujete sa stručnjakom za ishranu ili ljekarom.
Uzgajanje klica kod kuće
Uzgajanje klica kod kuće je relativno jednostavan proces i može vam pružiti svježe i hranjive klice koje možete dodati u svoje obroke. Evo osnovnih koraka za uzgajanje klica kod kuće:
1. Izbor sjemenki: Možete koristiti različite vrste sjemenki za klijanje, kao što su:
Orašasto voće: badem, lješnjak, kikiriki
Sjemenke: lan, suncokret, sezam
Mahunarke: soja, slanutak, mung dal, grašak, leća
Žitarice: pšenica, kvinoja, hajdina, kamut, riža, kukuruz, zob, raž
Povrće: brokula, kupus, mrkva, luk, špinat, salata, celer, kupus, repa, rotkvica grah, leća, lucerka, brokula, sjemenke suncokreta i drugi.
Pazite da koristite sjemenke koje su prikladne za klijanje, po mogućnosti organske i neobrađene.
2. Priprema posude: Trebat će vam plitka posuda ili pladanj s rupicama na dnu kako bi višak vode mogao otjecati. Možete koristiti posebne klijačice koje su dostupne u trgovinama ili improvizirati s kućnim sredstvima.
3. Priprema sjemenki: Isperite sjemenke pod hladnom vodom kako biste uklonili prašinu i nečistoće. Nakon toga, namočite sjemenke u vodi prema uputama za svaku vrstu sjemenki. Vrijeme namakanja varira, ali obično je između 4 i 12 sati.
4. Sijanje sjemenki: Nakon namakanja, sjemenke ravnomjerno rasporedite po posudi. Pazite da ne stavljate previše gust sloj sjemenki kako bi imale dovoljno prostora za rast.
5. Prskanje vodom: Klice će trebati vlažno okruženje kako bi klijale. Redovito prskajte sjemenke vodom pomoću raspršivača ili koristite drugi način održavanja vlažnosti. Pazite da ne budu previše potopljene.
6. Održavanje svjetla: Postavite posudu s sjemenkama na svijetlo mjesto, ali izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost. Svjetlo je važno za proces fotosinteze i rast klica.
7. Redovito ispiranje: Klice isperite vodom 2-3 puta dnevno kako biste uklonili eventualne nečistoće i potaknuli rast. Nakon ispiranja, pustite višak vode da otječe kroz rupe na dnu posude.
8. Zrelost klica: Nakon nekoliko dana (obično 3-7 dana, ovisno o vrsti sjemenki), klice će narasti i biti spremne za konzumaciju. One će biti mekše i imati svjetlije boje.
9. Berba i pohrana: Klice berite pažljivo, odvajajući ih od sjemenki. Ako imaju ljuske koje se ne konzumiraju, možete ih nježno odstraniti. Klice koristite odmah ili ih čuvajte u hladnjaku u zatvorenoj posudi nekoliko dana.
Važno je pratiti upute za svaku vrstu sjemenki, jer vrijeme namakanja i klijanja te uvjeti mogu varirati. Uz malo truda i pažnje, možete uživati u svježim i hranjivim klicama kod kuće.
Prijavite se – Subscribe, na moj YouTube kanal OVDJE.