Limun, naš saveznik u kuhinji i zdravlju
Limun je, kao i narandža, namirnica iz porodice citrusa ili agruma. S pravom se može reći da je superhrana s obzirom kolika su njegova ljekovita svojstva te kolika je njegova iskoristivost u kulinarstvu.
Što se tiče ljekovitih svojstava povoljno djeluje na rad jetre, crijeva, želuca, imunog, nervnog i kardiovaskularnog sistema. Redovitim konzumiranjem možete spriječiti bolesti poput laringitisa, bronhitisa, gripe, prehlade, artritisa, visokog pritiska, bakterijskih infekcija, bubrežnih i žučnih kamenaca, a prema najnovijim istraživanjima i raka. Iako se citrusi ne preporučuju kod žgaravice, jedna kašika limuna pomiješana sa pola čaše vode će zaustaviti žgaravicu.
Najlakši način unošenja limuna u organizam jeste ujutro popiti čašu mlake vode sa iscijeđenim limunom. Postupak možete ponoviti i u toku dana. Dnevno se preporučuje unijeti sok od 1-2 limuna što predstavlja optimalnu konzumaciju ove namirnice.
U nastavku pročitajte koliko je voda sa limunom zaista zdrava i korisna:
-
- Limun čisti jetru i stimulira njezin rad.
- Prirodni je antiseptik i antioksidans. Spriječava gripu, prehladu i mnoge vrste infekcija.
- Pomaže kod kolika i želučanih tegoba.
- Limun je odlično sredstvo protiv peruti i masne kose.
- Voda s limunom pomaže probavi, jer je njezin sastav sličan želučanoj kiselini.
- Limun potiče stvaranje enzima u jetri.
- Voda s limunom normalizira rad crijeva i olakšava njihovo pražnjenje.
- Limun sprečava gingivitis i stomatitis.
- Pomaže u snižavanju krvnog tlaka i povećava razinu dobrog (HDL) holesterola.
- Limun alkalizira organizam.
- Voda s limunom razblažuje mokraćnu kiselinu, a time pomaže kod artritisa i gihta.
- Limun pomaže eliminirati višak sluzi iz organizma.
- Sprečava grčeve i bolove u mišićima.
- Limun regulira rad metabolizma.
- Štiti od stresa i depresije.
- Smanjuje rizik od moždanog udara.
- Spriječava nastanak bubrežnih i žučnih kamenaca.
- Limun štiti od osteoporoze.
- Voda s limunom pomaže mršavljenju.
A sada malo o kulinarstvu.
Prije svega obratite pažnju prilikom kupovine limuna da bude žut i teži od ploda iste veličine. Žut limun sa glatkom korom je i slađi što znači da ima više korisnih sastojaka, minerala i vitamina.
Po mogućnosti koristite organski uzgojen, neprskani limun. Korica takvog limuna je upotrebljiva za kolače a u meditranskim predjelima i za liker. Ukoliko ne možete nabaviti domaći limun tada limun iz prodavnice potopite u šolju vode u kojoj ste razmutili pola kašičice sode bikarbone.
Ostavite da odstoji pola sata kako bi soda neutralisala pesticide i druge štetne materije koje se koriste za očuvanje ploda. Potom ga operite i dalje koristite.
Dakle opranu koricu limuna naribate u biskvit ili kreme, najdalje do bijelog dijela limuna. Bijeli dio se ne koristi jer je gorak.
Od limuna pravimo nezaobilaznu limunadu, sa ili bez šećera, ovisno od konzumenta. Hladna limunada najbolje razgali za vrijeme velikih vrućina dok je topla, nezaslađena limunada prijeki lijek za grlobolju.
Limun će zamijeniti ocat pa tako u svaku salatu možete dodati limunov sok i tako pojačati njegov unos u organizam. Sok limuna takođe koristimo za marinade, omekšava meso a ne mjenja njegov ukus.
Nezaobilazan je u pripremi i konzumaciji ribe i drugih plodova mora. Krompir-salata je nezaobilazan prilog uz ribu a njen poseban okus daje upravo limun u kombinaciji sa maslinovim uljem.
Ukoliko pravite čaj, limun ukapajte nakon što se čaj prohladi malo kako se visokom temperaturom ne bi uništio važan C vitamin. Ukoliko ste za ručak imali namirnicu bogatu željezom (špinat, blitva, leća…) preporuka je nakon ručka popiti čašu nezaslađene limunade kako bi se željezo iz hrane što bolje apsorbovalo.
Polovicu limuna ubacite u čorbe i supe, otprilike nekoliko minuta prije nego jelo bude skuhano. Malo ga pritisnite da sok izađe i izbacite van prije serviranja.
Poznato je da mnogo voće i povrće (jabuka, banana, mrkva, krompir…) nakog pranja i rezanja promijeni boju. Da vam se to ne bi desilo pokapajte ih ili premažite sa sokom od limuna.
* Limun spada u rijetko voće koje sadrži oksilate. Prekomjeran unos limuna može izazvati njihovu kristalizaciju što izaziva određene zdravstvene smetnje. Stoga se pretjerana konzumacija ne preporučuje osobama sa oboljenjima na bubrezima ili žuči.