Šparoge – Od vrta do stola: sve što trebate znati
Šparoge su nutritivno bogato povrće koje je sve popularnije u kulinarstvu zbog svojih blagotvornih svojstava i svestranosti u pripremi. Potiču iz mediteranskog područja, a njihovo uzgajanje datira još iz antičkih vremena.
Smatra se da su (lat. Asparagus officinalis) bile poznate i uzgajane u starom Egiptu, a posebno su bile popularne u antičkoj Grčkoj i Rimu. Rimljani su ih cijenili zbog njihovih ljekovitih svojstava i gurmanskog okusa, te su proširili njihovu kultivaciju širom svog carstva, što je uključivalo i današnje dijelove Evrope.
Evo nekoliko osnovnih informacija:
Vrste šparoga:
- Zelene – Najčešća vrsta, prepoznatljive po tankim, zelenim stabljikama. One rastu iznad zemlje i izložene su sunčevoj svjetlosti, što im daje zelenu boju.
- Bijele – Rijetka, luksuzna verzija. Bijele šparoge rastu pod zemljom, bez izlaganja suncu, što sprečava razvoj klorofila i zeleni pigment.
- Ljubičaste – Imaju karakterističnu ljubičastu boju i slađi okus, ali su manje uobičajene u usporedbi s zelenim šparogama.
Nutritivne vrijednosti:
Bogate su vlaknima, vitaminima (posebno vitaminom K, A i C), folnom kiselinom i antioksidansima. Također, imaju malo kalorija, što ih čini idealnim povrćem za one koji žele zdravu i laganu prehranu.
Kako pripremiti šparoge:
Vrlo su svestrane i mogu se koristiti na više načina:
- Kuhane na pari – Ovo je jedan od najzdravijih načina pripreme jer zadržava hranjive tvari i prirodan okus.
- Pečene u rerni – Premazane maslinovim uljem i začinima, pečene šparoge imaju bogatiji i hrskaviji okus.
- Grilovane – Brzo grilovane šparoge savršene su kao prilog uz meso ili ribu.
- Sirove u salatama – Mladi izdanci mogu se koristiti sirovi, tanko narezani, u raznim salatama.
Savjet za pripremu:
Prije kuhanja, odvojite drvenasti donji dio stabljike jer može biti tvrd i vlaknast. Najbolji način je da savijete stabljiku – ona će se prirodno prelomiti na mjestu gdje počinje nježni dio.
Zdravstvene prednosti:
- Poboljšavaju probavu zbog visokog sadržaja vlakana.
- Detoksificiraju organizam jer sadrže diuretičke spojeve koji pomažu u izbacivanju viška vode i soli iz tijela.
- Podržavaju zdravlje kostiju zahvaljujući vitaminu K.
- Dobro djeluju na trudnoću zbog visokog sadržaja folne kiseline, koja je ključna za razvoj fetusa.
Šparoge su sezonsko povrće koje uspijeva u proljeće, ali ih je moguće pronaći na tržištu i tokom drugih dijelova godine, zavisno o načinu uzgoja. Evo detaljnijih informacija o vremenu kada uspijevaju i kako odabrati najbolje izdanke prilikom kupovine:
Kada šparoge uspijevaju:
- Sezona berbe:
- Zelene : Njihova glavna sezona je od kraja marta do juna, ovisno o klimatskim uvjetima. Najukusnije su u proljeće, kada su mlade i svježe.
- Bijele : Sezona je slična kao kod zelenih, ali zbog specifičnog uzgoja pod zemljom, često dolaze na tržište malo kasnije, od aprila do juna.
- Ljubičaste : Također se beru u proljeće, uglavnom u isto vrijeme kao i zelene.
- Uvjeti za uzgoj: Rastu najbolje u blagoj klimi i plodnom, dobro dreniranom tlu. One su višegodišnje biljke, što znači da, nakon što su posađene, mogu rađati svake godine, čak i do 20 godina.
Kako odabrati šparoge prilikom kupovine:
- Svježina:
- Čvrste i uspravne stabljike: Birajte šparoge koje su čvrste, s uspravnim stabljikama. Izbjegavajte one koje su mekane ili savijene.
- Čvrsti vrhovi: Vrhovi izdanka trebaju biti zatvoreni i kompaktni, bez znakova cvjetanja ili raspadanja. Ako su vrhovi mekani i blago uvenuli, šparoge su stare.
- Boja:
- Zelene šparoge treba da imaju svježu, zelenu boju, dok ljubičaste treba da budu intenzivno ljubičaste. Bijele šparoge trebaju biti bjelkaste do blago žućkaste, bez tamnih mrlja.
- Debljina stabljike:
- Šparoge dolaze u različitim debljinama – tanje stabljike su nježnije i brže se kuhaju, dok su deblje stabljike mesnatije i zahtijevaju malo više vremena za kuhanje. Obje vrste su ukusne, pa birajte prema receptu ili ličnim preferencijama.
- Vlaga na krajevima:
- Donji dio stabljike ne smije biti suh ili drvenast. Svježe šparoge imaju vlažne, svježe krajeve, koji su sočni kad se prekinu.
- Miris:
- Šparoge trebaju imati blag, svjež miris. Ako osjetite neugodan, kiselkast miris, to je znak da su počele propadati.
Savjeti za čuvanje:
- U frižideru: Nakon kupovine, čuvajte ih u frižideru, uspravno u čaši s malo vode ili umotane u vlažan papirni ubrus, kako bi zadržale svježinu. Tako mogu trajati do 3-5 dana.
- Zamrzavanje: Ako ih želite sačuvati duže, možete ih blanširati (kratko prokuhati), a zatim zamrznuti. Tako mogu trajati nekoliko mjeseci.
Kada kupuješ šparoge, odabir svježih i kvalitetnih šparoga je ključan za najbolji okus i nutritivnu vrijednost. Uvijek biraj šparoge u sezoni kako bi bile najukusnije!
Subscribe na kanal OVDJE.