
Terarij – umjetnost staklenog vrta
Terarij je mali zatvoreni, otvoreni ili poluotvoreni prostor u kojem rastu biljke, a ponekad se u njemu nalaze i mali insekti ili životinje poput puževa.
Terariji su idealni za ljude koji nemaju puno prostora za vrt ili jednostavno žele dekorativni element s biljkama koje zahtijevaju minimalnu brigu.
Potrebni materijali:
- Staklena posuda – Možete koristiti posude različitih oblika i veličina, od staklenih tegli do malih akvarijuma. Bitno je da posuda bude prozirna kako bi svjetlost mogla doprijeti do biljaka.
- Drenažni sloj – Kamenčići ili šljunak za dno posude. Oni omogućavaju otjecanje viška vode.
- Aktivni ugljen – Ovaj sloj je važan za sprječavanje neugodnih mirisa i stvaranje zdrave mikroklime unutar terarija.
- Zemlja za biljke – Preporučuje se korištenje zemlje bogate hranjivim tvarima. Za sukulente ili kaktuse koristite posebnu zemlju koja bolje odvodi vlagu.
- Biljke – Odaberite biljke koje vole vlagu ako pravite zatvoreni terarij, poput paprati ili mahovine. Za otvorene terarije možete koristiti sukulente i kaktuse.
- Dekorativni elementi (opciono) – Kamenčići, figurice ili sitni ukrasi mogu dodati lični pečat vašem terariju.
Koraci za pravljenje terarija:
- Pripremite posudu – Dobro očistite staklenu posudu kako biste uklonili svu prašinu ili ostatke prljavštine.
- Drenažni sloj – Na dno posude stavite tanki sloj kamenčića ili šljunka. Ovaj sloj omogućava otjecanje viška vode i sprječava truljenje korijena.
- Aktivni ugljen – Preko kamenčića dodajte tanak sloj aktivnog ugljena. Ovo će pomoći u filtriranju vode i održavanju svježine unutar terarija.
- Dodavanje zemlje – Na ugljen stavite sloj zemlje. Količina zemlje zavisi od veličine posude i korijena biljaka koje planirate zasaditi.
- Sadnja biljaka – Napravite male rupe u zemlji i pažljivo postavite biljke. Pobrinite se da imaju dovoljno prostora za rast, ali da nisu preblizu staklenim zidovima.
- Dekorisanje – Po želji, možete dodati kamenčiće, pijesak ili male figurice kako biste dodatno ukrasili terarij.
- Zalijevanje – Zalijevajte biljke umjereno, ovisno o vrsti biljaka koje ste odabrali. Zatvoreni stakleni vrtovi zahtijevaju vrlo malo vode jer vlaga cirkuliše unutar posude.
Održavanje terarija
Iako terariji zahtijevaju malo pažnje, ipak ih treba redovno provjeravati. Biljke koje rastu prebrzo možete obrezati, a ako primijetite kondenzaciju na zidovima posude, možda ćete morati privremeno otvoriti terarij kako biste pustili da vlaga izađe. Također, pazite da vaše biljke dobijaju dovoljno svjetlosti, ali ne izlažite posudu direktnoj sunčevoj svjetlosti kako biste spriječili pregrijavanje.
Za stakleni vrt je važno odabrati biljke koje odgovaraju uslovima unutar zatvorenog ili poluotvorenog prostora. Evo nekoliko biljaka koje se najbolje snalaze u terarijima:
1. Paprati (Fern)
- Primjer: Nephrolepis exaltata (Bostonska paprat), Asplenium (Jelenji jezik)
- Paprati su idealne za zatvorene posude jer vole visoku vlažnost i indirektnu svjetlost. Njihovi bujni listovi dodaju predivan zeleni akcent.
2. Mahovina
- Primjer: Mahovina irske mahovine, Sfagnum mahovina
- Mahovine su izvrsne jer ne zahtijevaju puno njege i vole vlagu. Dobro se kombiniraju s drugim biljkama i daju vrtu prirodan izgled.
3. Pilea
- Primjer: Pilea involucrata (Prijateljstvo biljka), Pilea peperomioides (Kineski dolar)
- Pilea je mala, nježna biljka koja voli vlagu i indirektnu svjetlost, što je čini savršenim izborom. Njeni okrugli listovi dodaju zanimljiv oblik.
4. Fittonia (Živčana biljka)
- Fittonia ima prekrasne listove s jarko obojenim žilama, što daje zanimljiv kontrast unutar posude. Ova biljka voli vlagu i najbolje raste u zatvorenim, vlažnim terarijima.
5. Sukulenti (za otvorene terarije)
- Primjer: Echeveria, Haworthia, Aloe
- Sukulenti vole sušne uvjete i najbolje uspijevaju u poluotvorenim ili otvorenim staklenim vrtovima gdje je cirkulacija zraka bolja. Ne trebaju često zalijevanje.
6. Kaktusi (za otvorene terarije)
- Primjer: Mammillaria, Cereus
- Kaktusi su izdržljivi i zahtijevaju minimalnu njegu, ali im je potrebna suha zemlja i dobra ventilacija, pa ih je najbolje staviti u otvorenu posudu.
7. Tradescantia
- Primjer: Tradescantia zebrina
- Ova biljka ima upečatljive, šarene listove koji terarij mogu učiniti zanimljivijim. Voli vlagu, ali ne previše vode.
8. Peperomija
- Primjer: Peperomia caperata, Peperomia obtusifolia
- Peperomije su male biljke s debelim listovima koje mogu pohraniti vodu, pa im ne treba često zalijevanje. Rastu dobro u vlažnim i toplim uvjetima.
9. Selaginella (Mahovnjaci)
- Selaginella je vrsta koja voli vlagu i niske svjetlosne uvjete, pa je savršena za zatvorene posude. Izgleda slično paprati, s nježnim, sitnim listovima.
10. Orhideje minijaturne
- Primjer: Pleurothallis
- Ako želite dodati cvjetnicu u svoj mali vrt, minijaturne orhideje su odličan izbor. Vole vlažan zrak i blagu svjetlost.
Savjeti:
- Za zatvorene terarije birajte biljke koje vole visoku vlažnost (paprati, mahovina, pilea).
- Za otvorene terarije birajte biljke koje podnose suše, poput sukulenata i kaktusa.
- Miješanje biljaka koje imaju slične zahtjeve za svjetlost i vlagu ključno je za uspjeh.
Zašto imati stakleni vrt?
Stakleni vrtovi nisu samo dekorativni – oni mogu poboljšati kvalitet zraka u vašem domu i pružiti vam priliku da se povežete s prirodom na jednostavan način. Također, mogu biti odličan hobi za one koji žele da istraže svijet biljaka, ali nemaju puno prostora ili iskustva s vrtlarenjem.
Napravite već danas svoj mali čarovni svijet biljaka i uživajte u ovom predivnom malom svijetu prirode!
Subscribe na kanal OVDJE.