Za’atar, nezaobilazni začin istočnjačke kuhinje
Za’atar (zatar) je nezaobilazni začin istočnjačke kuhinje. Nije svaki za’atar isti jer svaka regija a često i porodica imaju svoje kombinacije začina koje čuvaju u stogoj tajnosti.
Neko dodaje suhu koru narandže, neko so, kim, komorač itd. Kao i na našem području svako se drži svoje varijante. Ali mu je primjena svima zajednička, u obilnim količinama se koristi u svim regijama.
U nastavku pročitajte šta je to od začina potrebno za napraviti najjednostavniju i osnovnu vrstu za’atara. Ovu varijantu možete i sami pripremiti kod kuće a možete i kupiti u bolje snabdjevenim marketima.
Za pripremu zatara nam je potrebno:
- 2 pune kašike majčine dušice
- 2 pune kašike suhog mažurana
- 2 kašike prženog susama
- 4 kašike sumaka
- 2 pune kašike origana
- 1 kašičica morske soli.
Susam kratko prepržiti samo da pusti aromu i ohladiti. Potom sva sastojke samljeti. Držati u staklenoj teglici na suhom i tamnom mjestu.
Zbog svog šarolikog sastava zatar se koristi u mnogim jelima a najbolje se slaže sa mesom, te u salatama i namazima. Svoj puni ukus dobija u kombinaciji sa bijelim lukom te možete dobiti fantastičan namaz ukoliko smućkate ove dvije namirnice. Ukoliko pravite preliv za salatu preporučujem da blago zagrijete maslinovo ulje i dodate zatar kako bi što više pustio aromu.
Na istoku se zatar najviše koristi u izradi poznatog hljeba zvanog manakish – na tijesto se namaže mješavina začina i ulja a potom ispeče, a dalje se na tijesto dodaju različiti sastojci – sir, povrće, meso.
Toplo preporučujem da isprobate i ovaj začin. Ja lično ga koristim u pripremi hljeba, u svaki hljeb dodam po čajnu kašičicu zatara. Ukus je fantastičan!!!
Prijavite se – Subscribe, na moj YouTube kanal OVDJE.